Haloperidol wyraźnie jest neurotoksyczny. Powinien zostać zakazany?


 • administrators

  autor: AlgaRytm » 14 lis 2015, 15:10
  Haloperidol wyraźnie jest neurotoksyczny. Powinien zostać zakazany?

  Dlaczego używamy starych i szkodliwych antypsychotyków kiedy są dostępne bezpieczniejsze alternatywy?

  Current Psychiatry 2013 July;12(7):7-8.

  Henry A. Nasrallah, MD
  Editor-in-Chief

  Niektóre leki pozostają w użyciu 50 lat po ich wdrożeniu na rynek. Postępy w tworzeniu leków często powodują że starsze leki stają się nieaktualne ponieważ są bardziej efektywne lub bezpieczne, lub to i to.
  Rozważmy rezerpinę: Aktualnie, żaden internista nie użyje tego leku w terapii nadciśnienia, nawet jeśli był to najlepiej sprzedający się lek 50 lat temu. Dlaczego? Profil objawów ubocznych nie jest dłużej akceptowalny, kiedy są dostępne bezpieczniejsze alternatywy.

  Zadziwiająco, większość wszystkich psychotropów pierwszej generacji odkrytych 5 dekad temu (neuroleptyków, przeciwdepresantów trójpierścieniowych, inhibitorów oksydazy monoaminy) są nadal w rozkładach większości instytucji ochrony zdrowia i są używane przez wielu lekarzy, w szczególności tych pracujących w organizacjach zarządzanej opieki. Areszty i więzienia w Stanach Zjednoczonych, gdzie setki albo tysiące poważnie zaburzonych psychicznie pacjentów jest zamkniętych, także używane są 50cio letnie środki, bez względu na minusy wpływające na ciało, umysł czy jakość życia tych zamkniętych medycznie chorych pacjentów.

  Jeżeli lekarze którzy używają tych o dekady przestarzałych laków byliby na bieżąco z medycznymi badaniami i postępami w wiedzy, powinniśmy zdać sobie sprawę jaką parodią jest używanie nieprzyjaznych dla mózgu leków takich jak haloperidol kiedy mamy bezpieczniejsze alternatywy. Masywny tom wiedzy pojawił się przez ostatnie 15 lat który był kompletnie nieznany wcześniej. Antypsychotyki drugiej generacji jak zostało wykazane są o wiele bezpieczniejsze dla mózgu od ich odpowiedników starszej generacji (jednakże one nie są bardziej efektywne).

  Zmieniając świadomość i zmieniając praktykę

  Używałem haloperidolu przez 20 lat, i mogę ręczyć za ich niekwestionowaną skuteczność w terapii urojeń i halucynacji. Ale unikam ich użycia przez ostatnie 15 lat, jako że literatura neurobiologiczna mówiąca o ich szkodliwych efektach na tkanki mózgu pojawia się i mnoży.

  W dodatku, zdaję sobie sprawę że większość praktykujących psychiatrów jest nieświadoma alarmujących szkodliwych neurologicznych efektów haloperidolu – znacząco ponieważ badania na temat tych efektów są publikowane w dziennikach neurobiologicznych rzadko czytanych przez praktykujących psychiatrów i praktykujące pielęgniarki i farmaceutów przygotowujących wykazy leków dla szpitali.

  Dowody na poważną neurotoksyczność haloperidolu i innych starszych neuroleptyków, porównywane z atypowymi antypsychotykami są znaczne i wieloaspektowe. FDA obecnie nigdy by nie zatwierdziła haloperidolu, z powodu poważnych uszkodzeń które może spowodować na mózgu, pomimo jego efektywności przy leczeniu psychoz (Jest interesujące jak FDA blokuje natychmiastowo leki jeżeli powodują tragiczne defekty płodów, jak talidomid ale nie jeżeli lek jest niszczycielski dla tkanki mózgu u niepełnosprawnych osób dorosłych. Niewidzialne uszkodzenia mogą być mniej alarmujące lub pilne od widzialnych uszkodzeń).

  Dwadzieścia osiem badań dostarczających dowodów na różne niszczycielskie efekty starszych neuroleptyków (w szczególności haloperidol) na tkankę mózgu zostały opublikowane w wybitnych dziennikach neurobiologicznych, bazujących na modelach zwierzęcych, kulturach tkankowych i pośmiertnych ludzkich tkankach. Wielokrotnie mechanizmach molekularnych, szlakach metabolicznych i kaskadach miały udział, ostatecznie śmierci neuronów. Pierwszy przegląd i dyskusja tych 28 badań nad neurotoksycznością zostało zaprezentowane na corocznym spotkaniu the Society of Biological Psychiatry1 i the American Psychiatric Association2; manuskrypt będzie wkrótce załączony do publikacji. Zobacz bibliografię poniżej dla listy 28 opublikowanych badań.

  Mechanizmy molekularne neurotoksyczności antypsychotyków starszej generacji, włączając w to haloperidol, podlegają kilku głównym kategoriom:

  apoptoza
  nekroza
  obniżona żywotność komórki
  zablokowanie wzrostu komórki
  zwiększona aktywność kaspazy („spirala śmierci”)
  upośledzony transport glutaminianu
  uszkodzenia mitochondrialne

  Z tymi ciężkimi dowodami na poważną neurotoksyczność haloperidolu, powinien zostać zakazany? Ryzyko stosowania tego leku daleko przekracza korzyści – w szczególności przy powszechnej dostępności 9 atypowych antypsychotyków u których zostało wykazane że mają właściwości neuroprotekcyjne, takie jak powodowanie neurogenezy i zwiększanie składników odżywczych neuronów. Jednym z naszych głównych obowiązków jako lekarzy profesjonalistów jest chronienie pacjentów przed szkodliwymi terapiami które mogą spowodować nasilenie ich niepełnosprawności. Jest czas na przejście na emeryturę tych starzejących się neuroleptyków.

  Publikacje

  1. Nasrallah HA, Rush SJ. First generation antipsychotics are neurotoxic and impair neuroplasticity via multiple mechanisms. Biol Psychiatry. 2013;73:61S.

  2. Rush SJ, Nasrallah HA. Neurotoxic effects of the older antipsychotics: a review of several molecular mechanisms of action. Paper presented at: American Psychiatric Association Annual Meeting; May 18-22, 2013; San Francisco, CA.

  3. Nandra KS, Agius M. The difference between typical and atypical antipsychotics: the effects on neurogenesis. Psychiatria Danub. 2012;24(supp1):95-99.

  http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:-AF9_yQZnusJ:www.currentpsychiatry.com/topics/schizophrenia-other-psychotic-disorders/article/haloperidol-clearly-is-neurotoxic-should-it-be-banned.html+&cd=5&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a


Log in to reply