Józef Piłsudski


 • administrators

  autor: AlgaRytm » 25 lis 2015, 12:28
  Józef Piłsudski mógł najechać Moskwę, mógł kupić Madagaskar, miał brata Bronisława Piłsudskiego który opisywał lud Ainu poddany eksterminacji przez ONZ.

  Jak oceniacie tę postać historyczną?

  autor: AlgaRytm » 27 lis 2015, 11:20

  autor: piff » 17 kwie 2016, 9:50
  W Polsce jest kult JP2 i JP1 = Piłsudskiego. To nie moje zdanie, a publicysty Rafała Ziemkiewicza. Czy mógł zająć Moskwę? Wątpliwe, jeśli poważnie przyjrzeć się sytuacji. Nawet chyba nie chciałby, bo to godziło w jego założenia polityczne: zbudowanie niepodległej Ukrainy i Litwy oddzielającej Polskę od Rosji. Co zrobił naprawdę? Jego dokonania w czasie I wojny światowej są znacznie bardziej mizerne niż dokonania np. gen. J. Hallera i jego Błękitnej Armii. Dopiero za sanacji powstała legenda Legionów. W 1914 r. wkroczył do Kongresówki na czele I Kadrowej jako agent austriacki, i niestety, niemiecki. Jego pobyt w Magdeburgu po kryzysie przysięgowym w 1917 r. nasuwa skojarzenia z internowaniem Wałęsy w Arłamowie. W czasie bitwy warszawskiej uciekł z pola walki do swojej drugiej żony (wg pamiętników Witosa) i scedował władzę na rzecz Witosa. Wcale nie dowodził bitwą warszawską jak chce reżyser Hoffman. Zaprzepaścił odbudowę Polski w granicach sprzed 1772 r. lansowaną przez Dmowskiego. Doprowadził do zamachu stanu w 1926 r. i zaprowadził rządy dyktatorskie. Założył obóz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej dla opozycji. W póżniejszych latach miał kłopoty z umysłem z powodu nowotworu mózgu i wypisywał bzdury do prasy. Jego metody polityczne streszcza scena w sejmie gdzie poturbował słownie Marszałka Daszyńskiego (bodajże w 1928 r.). Jego motto życiowe: Racja jest jak *, każdy ma swoją. (sic!) Uważam, że jego kult jest znacznie przerośnięty i zniekształca rzeczywistość historyczną. Pokutują lata sanacji, w czasie których cenzura krępowała wszelkie protesty. Nie znaczy to, że nie miał zasług. Ale ponieważ trąbi się o nich tyle, zdecydowałem się tu na odbrązowienie jego postaci.

  autor: japa » 25 kwie 2016, 11:49
  To co napisałeś piff doprowadziło mnie do analogii Józefa Piłsudzkiego z naszym byłym Prezydentem Lechem Wałęsą, który jak wspomniałeś był podejrzanie dobrze traktowany w Arłamowie, co też pokazał Wajda w Człowieku z nadziei…, Do tego prasę Wałęsa ma dobrą do dzisiaj (szczególnie tą, w której właścicielami są media niemieckie…), a Nocna zmiana (tak haniebna dla Polski przecież), również analogiczna do Piłsudzkiego zamachu stanu nie wpłyneła kompletnie na sławę i pomniki, jakie Wałęsa już ma za życia (np. Lotnisko imienia Lecha Wałęsy w Gdańsku).

  Do tego jakby ktoś nie wiedział Wałesa ma obecnie biuro w gdańskim ECSie (czyli Europejskim Centrum Solidarności) - tam gdzie kiedyś była Stocznia Gdańska, a teraz jest pustka i ECS :-(

  Obecnie nie ma Stoczni, nie ma polskiej Polski a TW Bolek i inni mają się dobrze - aż strach pomyśleć jaką klakę historycy głównego ścieku będa robić Wałęsie jak już wśród nas jego zabraknie - aż strach się bać…

  Pozdro
  //JaPa


Log in to reply