Przedsiębiorstwa Społeczne - na czym to polega i gdzie szukać takiej pracy


 • pu-members

  Witam,

  Na kursie “Doradca ds. Zdrowienia” na który się zapisałem, dowiedziałem się, że od kilku lat w Polsce, weszły w życie przepisy o tzw. ekonomii społecznej / przedsiębiorstwach społecznych. Co to jest?

  Generalnie takie przedsiębiorstwa nie są nastawione na zysk w pierwszej kolejności, a na dobro ogółu zrzeszonych w takiej organizacji / przedsiębiorstwa. Pracownicy mają być bardziej zżyci, zmotywowani gdyż np. w teorii mają wpływ głosem na losy takiego przedsiębiorstwa. Założenia są niemalże, moim zdaniem, idealistyczne, też Państwo Polskie preferencyjnie traktuję takie przedsiębiorstwa, gdyż daje dopłaty, są pieniądze dodatkowe np. z PFRON lub z innych dotacji.

  Celem taki przedsiębiorstw oprócz dystrybucji wypracowanych zysków fair, również aktywizację pracowników wykluczonych, np. przez choroby, niepełnosprawności czy bezdomność; itd, itd…

  Na kursie pewien specjalista odnośnie takich przedsiębiorstw jak z kapelusza wymieniał takie firmy tu i tam w Polsce, które z powodzenie sobie radzą na rynku, a ich pracownicy tak samo jak ich firmy odnoszą sukces - przede wszystkim mając pracę, po wieloletnim wykluczeniu zawodowym… Były to firmy produkcyjne, firmy turystyczne (np. jakiś Hotel w Poznaniu), czy firmy Marketingowe produkujące i dystrybuujące gadżety reklamowe.

  Prowadzący mówił, że sporo się zmieniło w ostatnich latach (już za Rządu PO), i że jest nacisk na ekonomię społeczną obecnie.

  Znalazłem definicję takiej ekonomii:

  http://www.es.rcpslodz.pl/index.php/informacje/czym-jest-ekonomia-spoleczna

  Zapytałem prowadzącego po zajęciach, gdzie szukać ogłoszeń najlepiej takiej pracy w internecie. Prowadzący odpowiedział, że najlepiej na Wortalu ngo.pl. Zatem umieszczam bezpośredni link do ofert pracy na ngo.pl:

  ngopl.jpg

  https://ogloszenia.ngo.pl/praca-staz/dam-prace

  Poniżej publicystyka odnośnie pracy w organizacjach społecznych, czy przedsiębiorstwach społecznych, które znalazłem na stronie ngo.pl:

  https://publicystyka.ngo.pl/a-jesli-nie-jestesmy-inni-kilka-uwag-o-jakosci-pracy-w-organizacjach-spolecznych
  https://publicystyka.ngo.pl/w-przedsiebiorstwach-spolecznych-codziennie-trzeba-sie-przelamywac-317801

  Na koniec dodam link do spisu i wyszukiwarkę wszystkich NGO w Polsce:

  https://spis.ngo.pl

  A tutaj, gdy nie wiemy komu chcemy przekazać nasz 1%:

  https://pozytek.ngo.pl