Artykuł - wywiad - o schizofrenii ale nie tylko na gazata.pl


 • pu-members

  Nie wiem jak długo ten artykuł się “utrzyma”, ale zachęcam do przeczytania:

  http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,164393,24228624,moja-sasiadka-twierdzila-ze-w-jej-domu-jest-szatan-lek-ktory.html


 • pu-members

  Wrzucam kolejny artykuł z serii Gazeta.pl o schizofrenii czy chorobach psychicznych.

  Przeczytajcie i sami oceńcie…:

  https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,26246794,choroba-meza-byla-nasza-najwieksza-tajemnica-nawet-jego-dziadkowie.html

  Jak dla mnie artykuł powielający stereotypy, ale zarazem bardzo prawdziwy.

  Notabene: nie wiem czemu gazetka wrzuciła wytłuszczoną czcionką tekst o śp… Adamowiczu i jego zabójcy - to jest zupełnie zbędne a powoduje nacisk i wrzucenie do śmietnika Internetu ponownie info, że zabójca leczył się psychicznie. Dodam od siebie, że zabójca Adamowicza według dziennikarzy śledczych portalu Trojmiasto.pl był również, a przede wszystkim, pospolitym przestępcą z wyrokami typu rozboje, okaleczenia itd, itd…


 • administrators

  Kolejny bardzo ciekawy i prawidzwy artykuł o schizofrenii / chorobach psychicznych:

  https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,26297595,schizofrenia-choroba-oswojona.html

  W skrócie porusza między innymi tematy, jak:

  • krótki zarys historyczny chorobów psychicznych,

  • zawiera ciekawe cytaty znanych ludzi, między innymi prof. Antoniego Kępińskiego,

  • zawiera sporo danych statystycznych i historycznych,

  • opowiada o genezie powstania pierwszych leków atopowych,

  Fragment artykułu:

  “Schizofrenia to choroba tajemnicza, nazywana przez psychiatrów delficką wyrocznią psychiatrii, gdyż koncentrują się w niej najważniejsze zagadnienia psychiki ludzkiej”

  pisał przed 50 laty wybitny psychiatra, prof. Antoni Kępiński. Przewidywał, że najlepsze efekty w leczeniu przyniesie połączenie skutecznych neuroleptyków, terapii prowadzonej z uwzględnieniem podmiotowości chorego i społecznej akceptacji dla “obłędu”. Wygląda na to, że miał rację.
  […]
  “Sam obłęd jest destrukcją albo niewyjaśnioną grą lęków, rozpaczy, trwóg i udręk, chociaż w tej gehennie zdarzają się olśnienia. Iluminacje. Błyski tak nieprawdopodobne, jakby otwierała się przed człowiekiem tajemnica stworzenia! I on sam czuje się zaliczony do wielkich wtajemniczonych…”

  pisał Jerzy Krzysztoń, którego najwybitniejsze dzieło, “Obłęd”, to oparta na wątkach autobiograficznych historia zapadnia w schizofrenię i wychodzenia z niej. Główny bohater Krzysztof J., powracający z wakacji w górach, traci kontakt z rzeczywistością. W swojej wyobraźni rozmawia z Dostojnym Rozmówcą, który mianuje go Tajnym Agentem Dobrej Woli. Odtąd wszyscy spotkani ludzie dzielą się na przeciwników i pomocników, a każde wydarzenie ma jakiś sens, nie ma już sytuacji przypadkowych. Gdy bohater jest przywiązany do łóżka w sali szpitalnej, w swojej wyobraźni przeżywa koszmarne wizje, w których chce uratować Ziemię przed atakiem nuklearnym.